Producenci
Promocje
 Erzberg - kurtka
Erzberg - kurtka
1 700,00 zł 999,00 zł
 Reiting - spodnie
Reiting - spodnie
1 150,00 zł 699,00 zł

Jak należy przechowywać broń? Dbaj o bezpieczeństwo!

Jak należy przechowywać broń? Dbaj o bezpieczeństwo!

Broń sama w sobie nie jest niebezpieczna i nie wypala sama raz w roku, wbrew temu co głosi popularne powiedzenie. Wszystko zależy od tego, w jakie ręce trafi. Właśnie dlatego sposób, w jaki jest ona przechowywana, został uregulowany przez prawo. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z 26 sierpnia 2014 roku, do tego celu służy przystosowany we właściwy sposób magazyn broni lub urządzenia zgodne z wymaganiami klasy S1 według normy PN-EN 14450. rozwiązaniem odpowiednim dla myśliwych i innych indywidualnych strzelców jest oczywiście to drugie. Co należy wiedzieć?

Kupiłem kasę zgodną z normami S1. Czy to wystarczy?

Od niedawna, a zatem od września 2019 roku, wszyscy posiadacze broni palnej mają obowiązek przechowywania jej w kasie/sejfie zgodnej z normą S1. Pięć lat dano bowiem na dostosowanie się do tego przepisu tym, którzy już wcześniej, przez wejściem w życie rozporządzania z sierpnia 2014, posiadali swoje jednostki broni. Zapewne wszyscy odpowiedzialni strzelcy już to uczynili. Sprawa nie jest wszak złożona i nie wymaga nawet pobieżnego studiowania określonych przez tą normę parametrów technicznych. Oferta rynkowa jest w tym zakresie bardzo bogata i bez najmniejszego problemu dobierzemy dziś wyrób odpowiadający pojemnością ilości naszego uzbrojenia. Zakupiliśmy więc szafę, ustawiliśmy ją w optymalnym dla siebie miejscu (prawo nie określa w tym zakresie żadnych wymogów), złożyliśmy do niej rozładowaną broń i amunicję. Czy to wszystko?

Jak wskazuje art. 32 ustawy o broni i amunicji, jedno i drugie należy przechowywać w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osób niepowołanych. Spełnienie wymogu posiadania kasy jest niezbędnym środkiem do tego celu,nie jest jednak równoznaczne z jego spełnieniem. Zwrócić uwagę musimy także na swoje własne postępowanie!

Twój karabin Heckler & Koch bądź inna broń musi być chroniona!

Jeśli nasza szafa posiada zamek elektroniczny, czy dbamy o to, by nikt inny nie poznał kodu do niego? Co robimy z kluczykiem, jeśli użytkujemy konstrukcję ze standardowym zamkiem? Niedopuszczalne jest pozostawienie go w miejscu ogólnodostępnym. Pamiętajmy o tym, że kontroli ze strony policji możemy spodziewać się nie tylko wówczas, gdy zdobywamy pozwolenie na broń i nabywamy nasze pierwsze sztuki. Z różnych przyczyn – np. w związku z zabezpieczaniem wydarzeń o szczególnym ryzyku – może być ona ponowiona. Jeśli policjant przekona się, że naszemu postępowaniu w zakresie przechowywania broni można cokolwiek zarzucić, będzie miał podstawy by stwierdzić, że ciążących na nas w związku z jej posiadaniem obowiązków nie wypełniamy. Zgodnie z art. 51 ustawy o broni i amunicji, ich przechowywanie w sposób umożliwiający dostęp do nich osobom nieuprawnionym naraża nas na areszt lub grzywnę.

Mimo obostrzeń prawnych, uzasadnione posiadanie rozmaitych jednostek broni jest w naszym kraju możliwe. Czy będzie to dowolny pistolet, czy też np. karabin Heckler & Koch bądź jakikolwiek inny – sklep Łowca zaprasza do zakupów! Zadbajmy jednocześnie o bezpieczeństwo każdej nabytej jednostki!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl